piękna kobieta w łazience w stylu retro

Armatura łazienkowa w stylu retro – urządzamy łazienkę młodej pary!

Styl retro już od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem w aranżacji wnętrz. Z sympatią wypowiadają się na jego temat nie tylko projektanci i styliści, ale również sami użytkownicy polskich domów i mieszkań. Dziś spotkamy go przede wszystkim w salonach oraz w sypialniach, okazuje się jednak, że również retro-łazienki nie należą do rzadkości. Jak więc urządzić tego rodzaju pomieszczenie, a przede wszystkim, jak dopasować armaturę do stylu retro w łazience?

Od czego zacząć?

Jeśli zależy nam na łazience w stylu retro, w pierwszej kolejności powinniśmy poddać krytycznej analizie możliwości, jakimi dysponujemy. Nie ma mowy o przemyślanym planowaniu, jeśli trudno jest nam określić rozmiar pomieszczenia oraz wymiaru jego kolejnych części. Elementy stylu retro można wprowadzić nawet do niewielkiej łazienki, prawdą jest jednak to, że retro lubi jak najwięcej przestrzeni. To styl, w którym ważny jest detal, im więc lepiej jest on wyeksponowany, tym bardziej można docenić zastosowane przez siebie rozwiązanie. Jeśli więc nie dysponujemy salonem kąpielowym, lepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie jedynie kilku charakterystycznych dla niego akcesoriów. Jeśli będą one odpowiednio mocne i we właściwy sposób dopasowane, efekt końcowy z pewnością przypadnie nam do gustu. Już choćby dlatego możemy mówić o dużej popularności armatury w stylu retro świetnie nadającej się do wykonania takiego zadania.

mała łazienka w stylu retro

Elementy obowiązkowe

Łazienka w stylu retro posiada pewne charakterystyczne dla siebie cechy. To przede wszystkim szyk i elegancja, warto więc pamiętać, że w pomieszczeniu tym nie ma miejsca na dowolne elementy ozdobne. Jego zwolennicy są szczególnie wrażliwi na różnego rodzaju imitację, decydując się na styl retro w łazience warto więc powiedzieć sobie jasno, że nie ma tam miejsca na nic, co niebezpiecznie zbliża się do kiczu.

Jednym z obowiązkowych elementów stylu retro w łazience niezmiennie pozostaje wolnostojąca wanna. Najlepiej, jeśli posiada posrebrzane lub pozłacane nóżki i choć jest stabilna, sprawia wrażenie lekkiej i nieco figlarnej. Jeśli tylko dysponuje się odpowiednią ilością wolnego miejsca, nie powinno się zapominać również o stylizowanej umywalce oraz toalecie. Także meble łazienkowe mogą nawiązywać do tego stylu, co przy tym szczególnie ważne, nie muszą być wcale imponujące z uwagi na swoją wielkość. Znakomicie prezentują się meble z drewnianymi elementami wykończeniowymi nawet, jeśli ich rozmiar nie jest duży. Styl łazienki można też podkreślić lustrem w drewnianej, ciężkiej ramie oraz mniejszymi dekoracjami pamiętając jednak, aby nie pojawiały się w nadmiarze. Wybierając baterię łazienkową stawiajmy na tą, która posiada tradycyjne kurki. Również one mogą być ciekawie wykończone nawiązując do stylistyki z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku.

W poszukiwaniu idealnej kolorystyki

Gdy mamy już przed oczyma elementy obowiązkowe łazienki w stylu retro, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, w jakiej tonacji powinna być ona utrzymana. Najbardziej charakterystyczne dla takiego pomieszczenia jest stare srebro i tak zwane brudne złoto, świetnie sprawdza się jednak również miedź i dodatki w kolorze écru. Te są przyjazne środowisku naturalnemu, a jednak budzą skojarzenie z modnymi przed laty elementami ozdobnymi wykonanymi z kości słoniowej.

Kolorystyka retro, którą warto mieć na uwadze wyruszając na poszukiwania odpowiedniej armatury łazienkowej to nie tylko klasyczna biel. Modne, a jednocześnie nawiązujące do tego stylu, są również zestawienia bieli oraz czerni, beż, écru oraz ciepły brąz. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby na ścianach łazienki pojawił się wyrazisty kolor taki, jak choćby granat, zieleń albo turkus. Gdy jednak zdecydujemy się na taką opcję, pamiętajmy o tym, że armatura łazienkowa powinna być stonowana, najlepiej biała lub kremowa.

Mocny akcent

Doskonale dopasowana armatura łazienkowa, dobrane kolorystycznie płytki oraz ciekawe meble łazienkowe to wyznaczniki stylu retro. Jeśli jednak efekt końcowy ma oszałamiać, nie powinniśmy zapominać o dodatkach. Wiemy już, czego unikać, czas więc, abyśmy zadali sobie pytanie o to, na czym się koncentrować.

Dodatki nie muszą być duże, aby rzucać się w oczy. Można zatem postawić na stylizowaną mydelniczkę, dozownik do mydła i uchwyt na kubek, a także na wieszak na papier toaletowy współgrający kolorystycznie i tematycznie z tymi elementami ozdobnymi, które pojawiają się w bezpośredniej bliskości wanny i umywalce. Jeśli łazienka jest duża, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby umieścić w niej drewniane krzesło, warto jednak w szczególny sposób zadbać o jego wysoką jakość pamiętając, że jednym z głównych problemów łazienki jako pomieszczenia, jest duża wilgotność.

Łazienkowe oświetlenie również może podkreślać styl retro. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno, dobrze jest powiesić w nim delikatne firanki. Jeśli musimy opierać się na sztucznym oświetleniu, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem sztucznie potarzanych kinkietów oraz masywnych świec zapachowych.

luksusowa łazienka w stylu retro