Body Painting i Face Painting na wesele, ślub, zaręczyny

Bodypainting to sztuka malowania ciała znana już od czasów najdawniejszych. Ciało i twarz malowali wszyscy , na całym świecie od starożytnych przez mieszkańców dalekiego wschodu.  Swoje ciała malowali praludzie idący na polowanie czy Indianie tańczący przy ognisku.

Przez lata szuka malowania ciała służyła głównie do maskowania czegoś albo była forma komunikacji, przynależności czy pełniła funkcję ostrzegawcze. Z biegiem lat rozwinęła się na tyle, ze stała się odrębna dziedziną sztuki bardzo popularną w dzisiejszych czasach.

Malowane ciała możemy podziwiać w reklamach, na ulicznych plakatach, w filmach czy czasem na ulicy. Oprócz makijażu czy charakteryzacji jest jedna z najpopularniejszych form ozdabiania ciała.

Czym różni się od makijażu? Tak naprawdę to płynna granica i generalnie można uznać , że bardzo kolorową i barwną formą makijażu jest właśnie bodypainting. Wykracza on poza tradycyjny makijaż wielobarwna formą, niekoniecznie obejmującą swoimi kolorami same oczy czy usta ,ale wzory , ozdoby „rozlewają się na cala twarz, szyję . Wtedy mówimy o tzw. Facepaintingu czyli artystycznym makijażu , który oprócz funkcji ozdobnej staje się swoistym obrazem tworzonym na ludzkiej twarzy. Czasem nosi on znamiona makijażu ozdobnego, ale czasem zniekształca dana twarz , zmieniając jej ludzki wyraz w np., coś zwierzęcego czy bajkowego.

Nierzadko bodypainting kojarzony jest też ze sztuką charakteryzacji ponieważ dzięki możliwościom specjalnych farb, wiele efektów można uzyskać za pomocą odpowiednio naszkicowanych motywów, bez użycia silikonowych elementów, jak to bywa przy charakteryzacji. W takim wypadku mówimy tutaj o złudzeniach optycznych, które precyzyjne wykonane materiałami do bodypaintingu z powodzeniem podstawią zastąpić precyzyjnie robione silikonem i sztuczną krwią blizny, rany czy nakłucia.

W związku z szerokim zastosowaniem bodypainting zyskuje na popularności, stając się odrębna sztuką mającą już swój oddzielny rynek.

Przez ostatnie kilkanaście lat wykształciły się też odrębne kierunki w tzw. Bodypaintingu czyli min. Faca paiting czy mimikra. Ten ostatni jest o tyle ciekawy , ze polega na całkowitym zespoleniu ciała z materią, poprzez umiejętne i dokładne namalowanie wzoru na ciele pokrywającego się idealnie z wzorem tła czy ściany, na której tle znajduje się malowana postać. Tak więc tło i ciało wydają się jednością.

Kolejną ciekawą możliwością jaką daje malowanie ciała jest np. upiększanie starych tatuaży czy zakrywanie blizn pięknymi malunkami. Z tego typu sztuki coraz częściej korzystają osoby prywatne, pragnące ozdobić swoje ciało pięknym zmywanym malunkiem.

A rodzajów takich malunków jest masa. Najpopularniejsze są np. wzory florystyczne malowane na dekoltach, farbami zwykłymi czy trwałymi , utrzymującymi się na ciele kilka dni, Warto zaznaczyć ze obecnie istnieją bardzo dobrej jakości bio farby, które nie uczulają, zmywają się wodą z mydłem i nie posiadają żadnych składników chemicznych. Firmy kosmetyczne tworzą specjalne linie farb tzw. Oddychających, czyli nie zatykających porów skóry, a zarazem tak trwałych jak najlepszy podkład. Takie malunki fixuje się czyli zabezpiecza specjalnym pudrem, dzięki czemu przez wiele godzin wyglądają świeżo i idealnie trzymają się na ciele.

Taki malunek bardzo często ozdabia się brokatem, cyrkoniami czy dżetami, co na pewno podkreśla efekt.

Malunki często mogą zdobić czy jak już  wspominałam zakrywać niechciane bliznowce czy nieudane tatuaże.

Na imprezach typu ślub, wesele, bankiety coraz częściej zdobią ciała pań i sprawdzają się doskonale w alternatywie biżuterii, która w tym wypadku zawsze stworzona jest indywidualnie i dopasowana do całej stylizacji.

Największą popularnością jako ozdoby na wesela cieszą się ażurowe wzory zdobione brokatem na przedramionach czy cyrkoniami, lub motywy florystyczne odrabiające dekolty. Koszt takiego malunku jest porównywalny z kosztem wykonania makijażu.