fotograf robi zdjęcia weselne

Jak wybrać fotografa na wesele

Ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu, wyjątkowe, niepowtarzalne przeżycie, a zarazem bardzo stresujące pod kątem całej organizacji. Przygotowania trwają dosyć długo, ale pamiątka zostaje na całe życie. Każda młoda para chce mieć wspomnienie z tego jedynego, najważniejszego dnia, dlatego nieocenioną pamiątką są zdjęcia, które uwiecznią te niezapomniane chwile i pokażą na nich przeżywane emocje. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem fotografa i wybrać tego najlepszego, który sprosta oczekiwaniom młodej pary.

Gdzie można znaleźć dobrego fotografa? Przede wszystkim warto popytać znajomych, którzy niedawno brali ślub o ich doświadczenia związane z fotografami, może polecą takiego, z którego zdjęć byli zadowoleni, w końcu sami mają już doświadczenie w tym temacie i podzielą się swoją wiedzą. Dobrze jest poszukać w Internecie ogłoszeń, poczytać blogi ślubne, tam na spokojnie w zaciszu domowym można zapoznać się z ofertą i przejrzeć portfolio danego fotografa.

Fotograf zwykle ma podany swój cennik i adres kontaktowy, na maila warto przesłać mu informacje dotyczące ceremonii, kiedy ma się odbyć i w jakim miejscu, a on poda Wam więcej szczegółów dotyczących jego pracy. Po znalezieniu już potencjalnego fotografa, którego chcecie zamówić, warto wcześniej umówić się z nim na spotkanie lub rozmowę online, aby dowiedzieć się więcej na temat świadczonych przez niego usług i lepiej poznać osobę, z którą przyjdzie wam współpracować. Taka rozmowa dostarczy informacji czy macie do czynienia z profesjonalistą, czy też z osobą, która w tej branży stawia dopiero pierwsze kroki, czyli ze zwykłym amatorem, któremu zależy tylko na tym, aby sobie dorobić. Po rozmowie da się zauważyć czy fotograf jest kontaktowy i czy będzie wam się dobrze razem pracować.

Jeżeli fotograf będzie peszył parę młodą to niestety ze zdjęć nic nie wyjdzie. Fotograf powinien być otwarty na nowe propozycje ze strony pary młodej, wrażliwy na ludzkie emocje, a także powinien profesjonalnie podchodzić do tematu ślubu. Warto zapytać fotografa czy ma pozwolenie na wykonywanie zdjęć w kościołach.

para młoda tańczy na weselu - foto

Należy zastanowić się co oczekujecie od fotografa. Czy zależy wam na mocno obrobionych artystycznych zdjęciach, a może wystarczą zwykłe naturalne ujęcia? Każdy fotograf ma swój indywidualny styl. Jedni uwielbiają obróbkę graficzną, a inni zwykłe tradycyjne zdjęcia. Należy pamiętać, aby nie wymagać od fotografa, który nie lubi przesadnej obróbki zdjęć, bo może woleć korzystanie z naturalnego światła i to jest jego zwyczaj przy wykonywaniu zdjęć.

Istotne jest także ile wynosi cena za wykonywaną usługę, co dokładnie wchodzi w jej skład oraz czy można zamówić album, fotoksiążkę lub odbitki ze zdjęciami dla rodziny. Po dokonaniu dokładnej analizy, zdobyciu wszelkich potrzebnych informacji i wybraniu specjalisty, który jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom można przystąpić do podpisania umowy. Umowa powinna zwierać zakres wykonywanych usług, cenę, dane wykonawcy oraz czas realizacji i termin odbioru zdjęć, jest to gwarancja rzetelnej i dobrej pracy oraz zabezpieczenie zarówno dla usługobiorcy, jak i usługodawcy.