Dokument zawarcia małżeństwa

Jakie są wymagane dokumenty do ślubu cywilnego?

Ślub cywilny to usankcjonowana przez przepisy polskiego prawa forma zawarcia związku małżeńskiego. W chwili jego zawarcia małżeństwo jest więc uznawane zarówno przez organy prawne, jak i administracyjne. Właśnie dlatego zawiera się go przed powołanym do tego urzędnikiem i z zachowaniem należnej formy. Waga ślubu cywilnego sprawia też, że nie może się on odbyć tak długo, jak długo młodej parze nie uda się zgromadzić wszystkich określonych w polskim prawie dokumentów.

O jakich dokumentach należy pamiętać?

Przed przystąpieniem do ślubu cywilnego zarówno panna, jak i kawaler powinni dostar

czyć swoje dowody osobiste oraz skrócone akty urodzenia. Rozwodnicy muszą dodatkowo przygotować odpis wyroku sądu, który potwierdza rozwód, wdowcy zaś – odpis aktu zgonu małżonka. Nieco bardziej skomplikowane są wymogi, jakie stawia się przed cudzoziemcami. Ci muszą okazać urzędnikowi swój paszport, akt urodzenia przetłumaczony na język polski, a także zaświadczenie o tym, że mają zdolność prawną do tego, aby zawrzeć związek małżeński. Ten ostatni dokument jest wydawany przez odpowiednik urzędu stanu cywilnego znajdujący się w kraju cudzoziemca, choć w szczególnych okolicznościach może go przygotować także ambasada.

Czytaj więcej o cenie ślubu cywilnego oraz poznaj szczegółowe informacje o wymaganych dokumentach na rok 2018.

Kiedy wybrać się do urzędu stanu cywilnego?

Jeśli udało nam się zebrać wszystkie wymagane dokumenty, możemy wybrać się do urzędu stanu cywilnego. Dobrze, jeśli odbędzie się to co najmniej miesiąc i jeden dzień przed planowaną ceremonią, choć należy pamiętać, że w miesiącach szczególnie obleganych warto zdecydować się na taki krok zdecydowanie wcześniej. Na miejscu, na podstawie dostarczonych dokumentów, sporządzane jest zaświadczenie o tym, że nie ma przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. Po jego przygotowaniu i podpisaniu para może uiścić stosowne opłaty. Już na tym etapie należy też zdecydować o tym, jakie nazwisko małżonkowie będą nosić po ślubie, dobrze więc, jeśli kwestia ta zostanie omówiona z odpowiednim wyprzedzeniem. Kolejna wizyta w USC nastąpi już w dniu ślubu, najlepiej na około pół godziny przed czasem właściwej ceremonii.

3 thoughts on “Jakie są wymagane dokumenty do ślubu cywilnego?”

  1. Cześć, kojarzycie gdzie znaleźć dobre suknie ślubne w Kaliszu? Koleżanka poleciła mi kontakt z krawcową. kojarzycie kogoś?

  2. Dziękuję! Właśnie za kilka miesięcy mamy zamiar wziąć ślub cywilny informacje tutaj zawarte przydadzą się mi i przyszłemu małżonkowi!

Comments are closed.