wedding planner

Organizacja wesela krok po kroku – jak to zrobić?

Dzień ślubu to dla par młodych jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy dzień w życiu. Nic dziwnego, że każdy stara się zorganizować wesele jak najlepiej. Jednak jak i kiedy należy zabrać się do tego? Co po kolei załatwiać?

W pierwszej kolejności

Rozpoczynając planowanie ślubu i wesela najlepiej rozpocznijcie od zaplanowania budżetu oraz przygotowania listy gości, a także określenia charakteru imprezy. Innego budżetu i miejsca potrzebujecie wybierając wesele plenerowe, a innego – na sali. Oczywiście to imprezy na salach weselnych są popularniejsze w Polsce i to na nich skupimy się w kolejnych punktach.

Następnym krokiem jest określenie przedziału czasowego, w którym chcecie urządzić wesele. Jeśli wiecie już na ile osób, kiedy i za jakie pieniądze będziecie robić wesele, zacznijcie szukać sali weselnej. Może okazać się, że wasza wymarzona nie będzie miała wolnych terminów w zakładanym czasie lub stawki za zorganizowanie tam przyjęcia będą wysokie. Warto zadzwonić do kilku miejsc i porównać ze sobą oferty. Te wszystkie rzeczy powinniście zrobić najlepiej 2 lata przed planowanym ślubem. Kolejnym ważnym krokiem, kiedy uda wam się znaleźć salę i zarezerwować datę jest znalezienie zespołu lub Dja, fotografa i kamerzysty oraz zarezerwowanie terminu w kościele. Jeśli chcecie, by pomogła wam dekoratorka lub florystka to również powinniście w tym przedziale czasowym zarezerwować jej usługi.

Na rok przed weselem

Na około rok przed ślubem zajmijcie się ustaleniem motywu przewodniego wesela. Wiele par decyduje się na wybór przewodnich kolorów, dzięki którym nie tylko cała oprawa imprezy, ale również zrobione na niej zdjęcia wyglądają wyjątkowo. Rok przed weselem to także dobry czas na wybór świadków oraz poproszenie ich o pełnienie tych funkcji. W końcu dla nich to również ważny dzień, przed którym czekają ich pewne obowiązki. Rok przed ślubem to także dobry czas na zorganizowanie dodatkowych atrakcji, takich jak drink bar, słodki kącik, wiejski stół czy animatorzy dla dzieci.

plan na wesele

Na 7 – 9 miesięcy przed weselem

Na kilka miesięcy przed ślubem panna młoda powinna zarezerwować termin u kosmetyczki oraz fryzjera. Oczywiście to kiedy będzie możliwa rezerwacja zależne jest od systemu w danym salonie. Niektóre prowadzą zapisy na początku roku kalendarzowego, inne przyjmują rezerwacje z maksymalnie 3 – miesięcznym wyprzedzeniem. Jednak warto odpowiednio wcześnie zainteresować się tym tematem, by mieć rękę na pulsie i nie stracić terminów u ulubionej wizażystki oraz fryzjera. Ten przedział czasowy jest także optymalny na poszukiwanie sukni ślubnej. Średni czas szycia to 6 miesięcy, a więc lepiej zacząć chodzenie po salonach bliżej 9 – 10 miesięcy przed ślubem. Do czasu oczekiwania na wymarzoną suknię musisz doliczyć również przymiarki i ewentualne poprawki, które wbrew pozorom zdarzają się często. Przyszły pan młody w tym czasie może rozpocząć poszukiwania garnituru. Choć jego zakup zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż sukni ślubnej, to w przypadku szycia na miarę również lepiej zająć się tym odpowiednio wcześnie. Kilka miesięcy przed weselem to także czas na zorganizowanie podróży poślubnej oraz załatwienie urlopu w pracy. W tym przedziale powinniście również zamówić zaproszenia ślubne.

Do 6 miesięcy przed weselem

W tym czasie zajmijcie się wybraniem obrączek oraz zakupem dodatków do strojów, takich jak welon, buty czy biżuteria. Najpóźniej 3 miesiące przed weselem wręczcie waszym gościom zaproszenia – w końcu oni również muszą przygotować się na ten dzień i zarezerwować sobie termin. Zajmijcie się znalezieniem noclegu oraz transportu. W tym przedziale możecie również kupić alkohol. Warto zrobić to wcześnie, by móc śledzić ceny i promocje. To dobry moment, by nauczyć się pierwszego tańca, którego lepiej nie odkładać na ostatnią chwilę, jeśli nie chcecie dodawać sobie stresu. Na chwilę przed ślubem stwórzcie również dokładny plan całego dnia oraz rozpiszcie usadzenie gości, wydrukujcie winietki, ustalcie plan stołów i przygotujcie upominki dla gości.