powitanie pary młodej chlebem i solą

Powitanie chlebem i solą – symbolika i znaczenie powitania młodej pary

Przyjęcie weselne to przede wszystkim dobra zabawa, ale jest ona częścią ważnej, głęboko zakorzenionej tradycji. Patrząc ze skrajnie pragmatycznej perspektywy, wesele nie jest tak naprawdę potrzebne do wspólnego życia, ponieważ wystarczy w zupełności krótka wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego, w którym także można zawrzeć związek małżeński. Co dla jednych praktyczne i rozsądne, dla innych jest zupełnie nie do pomyślenia. I ta druga grupa jest w zdecydowanej większości polskiego społeczeństwa.

Bez pięknego ślubu w kościele i wystawnego wesela nie wyobrażamy sobie udanego małżeństwa, gdyż byłoby ono obciążone grzechem pierworodnym niewystarczającego wysiłku. Wesele samo w sobie jest tradycją, ale jest ono też wypełnione pomniejszymi zdarzeniami, z których każde ma swoją istotność. Pochodzą z bardzo różnych źródeł. Niektóre to stare tradycje polskie, inne związane są z religią, nie brakuje pomysłów zaczerpniętych z tradycji żydowskiej, a niekiedy same rodziny też mają własne pomysły na wesele. Jedną z bardziej uniwersalnych tradycji weselnych jest powitanie państwa młodych chlebem i solą. Co trzeba o nim wiedzieć?

Geneza tradycji

W przypadku uroczystości ślubnej tradycja ta ma trochę inne znaczenie, niż ogólnie, o czym będzie mowa za chwilę. W swojej pierwotnej postaci było to tradycyjne powitanie gości w niemal całym świecie słowiańskim. Praktykowane jest ono od Rosji po Chorwację. Fakt, iż wszędzie prezentowane są właśnie te dwa produkty, nie jest przypadkowy. Chleb jest bowiem symbolem dobrobytu gospodarza. Nie był on kiedyś tak powszechny, jak dzisiaj i powiedzenie, że jadło się suchy chleb, wcale nie było oznaką biedy. Wręcz przeciwnie, dostatek chleba, dla którego było wiele prostszych alternatyw, mówił o tym, że gospodarz prosperuje i nie boi się o przyszłość. Sól z kolei była zawsze towarem eksportowym. Towarem bardzo drogim aż do momentu, kiedy nauczyliśmy się ją wytwarzać przemysłowo. Możliwość poczęstowania gości solą była odpowiednikiem dzisiejszego wyciągnięcia drogiej porcelany lub odkorkowania dobrego wina.

Kto będzie witał?

Zgodnie z tradycją, witać chlebem i solą powinien gospodarz. W przypadku uroczystości weselnych jest to nieco problematyczne, ponieważ kto tak naprawdę jest gospodarzem? W praktyce wychodzi się z tego problemu na różne sposoby. Czasami powitanie leży w gestii wszystkich rodziców młodej pary, innym razem zgodnie z tradycją wydawania za mąż na weselu witają rodzice panny młodej, a coraz częściej powitanie organizuje dyrektor sali czy właściciel obiektu, w którym odbywa się wesele. Jest to opcja najbliższa tradycyjnej formie powitania. W przypadku wesela nie chodzi jednak o to, żeby to gospodarz się pokazał, ale żeby młodym się powodziło.

Wróżba dla młodych

Powitanie chlebem i solą na uroczystości weselnej ma swoją własną symbolikę i swoją własną interpretację. Różnice pod tym względem bywają jednak ogromne i nie da się opisać żadnego przewodniego motywu, który odnosiłby się do większości ślubów. Najczęściej jednak powitanie chlebem i solą ma na celu zapewnienie państwu młodym obu tych produktów w dużych ilościach już po ślubie, chociaż i to nie jest takie oczywiste. Nierzadko osoba witająca się z młodymi zaczyna się z nimi przekomarzać pytając pannę młodą: „Panno młoda co wybierasz – chleb, sól czy pana młodego?”. W zależności od regionu panna młoda może odpowiedzieć: „Chleb, sól i pana młodego, żeby zarabiał na niego” lub „Pana młodego, bo chleba i soli dorobimy się powoli”. Istnieje całe mnóstwo wersji tego pytania oraz odpowiedzi na nie. Czasami są nawet improwizowane. W innych przypadkach powitanie jest bardzo proste i ogranicza się do formułki w stylu „Witamy Was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło”.

Symbolika chleba i soli

W chlebie i soli można doszukiwać się znacznie głębszej symboliki. Dla osób wyznania katolickiego chleb ma szczególne znaczenie, ponieważ wyznawcy tej religii wierzą, że w procesie eucharystii chleb przeistacza się w prawdziwe ciało Jezusa.

Chleb kojarzony jest najczęściej z czymś dobrym w bardzo szerokim znaczeniu tego słowa. Zestawia się go ze szczęściem, miłością i brakiem jakichkolwiek problemów. Z kolei sól, pomijając wspomniane wcześniej bogactwo, to także czynnik związany z przechowywaniem żywności. Przed powstaniem lodówek jedzenie konserwowało się najczęściej przez jego mocne osolenie. Dlatego sól staje się elementem cementującym związek i nadającym mu siłę. Można powiedzieć, że sól jest konserwantem związku.

Para młoda chleb i sól

Przebieg powitania

Powitanie najczęściej odbywa się w momencie przybycia do sali weselnej lub innego miejsca, które będzie pełniło jej funkcję. Czasami takie powitanie odbywa się w domu pana młodego lub panny młodej, ale to ma miejsce tylko w regionach, gdzie istnieją skomplikowane tradycje wypuszczania młodych na zaślubiny. Bardzo rzadko zdarza się, by takie powitanie następowało przed wejściem do kościoła.

W procesie powitania chleb z solą podaje się najczęściej na dużej srebrnej tacy, zwykle przykrytej obrusem lub serwetą. Coraz częściej praktykowane są też specjalne koszyki. Niemal zawsze chleb jest już pokrojony w taki sposób, by można było wziąć jego mały kawałek, zanurzyć w małym naczynku z solą, po czym ten kawałek zjeść. Przed zjedzeniem można pocałować lub nie cały bochenek. Elementem tradycji bywa też popicie chleba wodą lub, zwłaszcza we Wschodniej Polsce, wódką. Ciekawy jest przesąd, w którym podaje się młodym dwa kieliszki: jeden z wodą, a jeden z wódką. Ta z osób, która wybierze kieliszek z wódką będzie potem dominować w małżeństwie.

Kształt chleba

Chleb jest w większości przypadków zupełnie normalny i niejednokrotnie trafia potem po prostu na stoły dla gości. Jego rola jest czysto symboliczna, a bochenek sam w sobie nie jest jakoś zwyczajny. Niektóre domy weselne i piekarnie oferują specjalne wypieki, na przykład z elementami ozdobnymi na pieczywie w kształcie serc lub odpowiednio uformowane całe bochenki. By nie psuć rezultatu, w takich przypadkach chleb do zjedzenia brany jest z innego bochenka.

One thought on “Powitanie chlebem i solą – symbolika i znaczenie powitania młodej pary”

Comments are closed.