domowe obliczenia

Praktyczne wskazówki dotyczące oszczędzania w domu i domowym budżecie

Wciąż wszystko drożeje. Na naszych oczach wzrastają ceny pieczywa, mięsa, a w sezonie wiosennym warzywa i owoce są tak drogie, że zastanawiamy się czy w ogóle je kupować. Drożeją także rachunki za prąd, za wodę i oczywiście za gaz. Mimo, że słysząc o kolejnych podwyżkach w wiadomościach, po raz kolejny zastanawiamy się czy wystarczy nam do pierwszego, warto zastanowić się w jaki sposób skutecznie oszczędzać w domu i w domowym budżecie, aby w rezultacie osiągnąć wysokie sumy zaoszczędzonych pieniędzy. Patentów na oszczędzanie w domu i całym domowym budżecie jest wiele, przyjrzyjmy się im bliżej i spróbujmy opisać kilka z nich.

Domowy budżet – jak nim gospodarować?

Po pierwsze powinniśmy bardzo dokładnie wszystko przeliczyć. Ile mamy dochodów, ile mamy stałych i koniecznych wydatków, a ile pieniędzy przeznaczamy na przyjemności. Tutaj przyda się zwykły notatnik i długopis oraz pudełko na rachunki. Jeżeli zaczniemy zbierać wszystkie rachunki i liczyć ile wydajemy na poszczególne sfery budżetu, z pewnością łatwiej będzie nam rozpocząć oszczędzanie. Możemy to także robić na komputerze, jeżeli dobrze znamy exela, to doskonały program do automatycznego zliczania wpisywanych kwot. Dodatkowo dzięki dużej liczbie kolumn i wierszy, można całość obliczeń rozdzielić na poszczególne dni miesiąca, rodzaje wydatków, a w końcowym rozliczeniu wystarczy tylko kliknąć sumę poszczególnych pól.

Kiedy już nauczysz się wszystko zapisywać i liczyć wydatki domowe, możesz zacząć myśleć o oszczędzaniu. Czy na pewno stać nas na wyjście do kina w tym tygodniu? Czy ta bluzka jest mi potrzebna? Na te i inne pytania zaczniesz szybko odpowiadać, kiedy nauczysz się kontrolować wydatki i myśleć o oszczędzaniu. Jakie są skuteczne metody na oszczędzanie? Jest ich z pewnością bardzo wiele. jedni odkładają piątki do słoika, inni wkładają pieniądze do różnych kopert i chowają je w domu, jeszcze inni zakładają konto oszczędnościowe w swoim banku i przelewają określoną kwotę raz w tygodniu bądź raz w miesiącu. Każdy sposób jest dobry, pod warunkiem że jesteśmy systematyczni, odpowiedzialni i konsekwentni w tym co robimy.

dziewczyna w sklepie kupuje niepotrzebne rzeczy

Nie kupuj niepotrzebnych rzeczy

Pierwszą i podstawową zasadą oszczędzania jest robienie zakupów z wcześniej przygotowaną listą. Dzięki temu kupimy tylko to co zamierzaliśmy i nie wydamy pieniędzy na wiele innych produktów, zbędnych w danej chwili w naszym domu. Tutaj mowa nie tylko o zakupach spożywczych, choć właśnie w ich przypadku kupujemy najwięcej niepotrzebnych produktów, które potem zalegają w szafkach bądź w lodówce i psują się. Jeżeli masz listę i znajduje się na niej 10 produktów, kup tylko te rzeczy które miałeś zapisane, nie wyjeżdżając ze sklepu z wózkiem pełnym zakupów. Pamiętaj, że im więcej zbędnych produktów kupujesz, tym więcej ich się psuje a tym samym wyrzucasz do kosza swoje ciężko zarobione pieniądze.

Pamiętaj, że markowe nie znaczy najlepsze

Wcale nie musimy kupować markowych produktów. Możemy poszukać innych, mniej znanych marek i przetestować jakie mają produkty, przede wszystkim sprawdzając skład na opakowaniu. Groszek czy kukurydza w puszce w niższej cenie smakują tak samo jak te najdroższe produkty, dlatego warto kupować taniej. Jednakże tutaj też coś za coś, musisz wiedzieć, że tańsze produkty mogą mieć konserwanty gorszej jakości, które wpłyną negatywnie na zdrowie, dlatego podejmując decyzję o zakupie zamiennika, pamiętaj, aby czytać skład i porównać pod kątem szkodliwości.

wkłady w drukarce

Innym sposobem, by poprawić kondycję domowego budżetu jest zrezygnowanie z markowych oryginalnych tuszów lub tonerów do drukarek, w zamian za to zdecydować się na tańsze materiały, które pozwolą zachować satysfakcjonujący Ciebie poziom jakości i wydajności. Jeśli sporo drukujesz w domu, ta opcja może sprawić, że oszczędzisz bardzo dużo, praktycznie nie zauważając spadku jakościowego.

Jeśli zdecydujesz się na alternatywy musisz wiedzieć, że masz do wyboru lepszej jakości zamienniki Quantec Premium Plus, Asarto, Prism lub Activejet możesz również zdecydować się na tanie odpowiedniki, które też się sprawdzą, ale gdy nie potrzebujesz wysokiej jakości wydruków. Bez względu, na którą opcję się zdecydujesz, zamienniki do drukarek sprawią, że w Twoim domowym budżecie pozostanie więcej pieniędzy. Według różnych oszacowań, możliwości oszczędzania na lepszej jakości zamiennikach wynoszą od kilkunastu do nawet kilkuset procent na jednym zamienniku. Łatwo policzyć, że przy zakupie 10 oryginalnych tonerów Brother TN-241BK o wydajności 2500 stron, przy druku w kolorze czarnym, w trakcie roku, wydasz na ten cel około 2650 złotych plus koszty przesyłek. Jeśli wybierzesz na przykład zamienniki Activejet – czyli tonery alternatywne z górnej półki, to analogiczny koszt zamiennika wyniesie dużo mniej. Dla Activejet do Brother TN241, kolor czarny, wydajność 2500 stron koszt to zaledwie 970 złotych bez kosztów dostawy za 10 tonerów. jak widzisz to wychodzi aż 1680 złotych oszczędności rocznie i to w dodatku przy tonerach zamiennych z najwyższej półki. Czy zatem jest sens przepłacać i kupować oryginalne tonery do drukarek? Zdecyduj…

Promocje to dobry sposób na oszczędzanie

Kolejnym doskonały sposobem na oszczędzanie jest regularne sprawdzanie gazetek promocyjnych i kupowanie znanych i niezbędnych produktów właśnie w promocyjnych cenach. Markety często oferują dwa produkty w cenie jednego, albo przy zakupie trzech produktów, czwarty oferują gratis. Jeżeli wiemy że masło, albo mleko schodzi w domu jak świeże bułeczki, warto zrobić ich zapas, a tym samym zaoszczędzić na domowym budżecie.

wyprzedaże 50 procent taniej

Kontrolowanie zakupów to fajna sprawa. Im mniej kupujemy bądź na odwrót robimy zapasy tych produktów które schodzą w domu najczęściej, tym więcej oszczędzamy. Warto także zastanowić się nad planowaniem posiłków i przygotowywaniem tylko takich porcji, jakie wykorzystamy na obiad w danym dniu. Im więcej będziemy myśleć o wydawanych pieniądzach, tym więcej zostanie ich w domowym budżecie.