pracownik przy biurku

Prowadzenie działalności wspólnie z małżonkiem a wybór biura księgowego

Prowadzenie księgowości w dzisiejszych czasach nie jest łatwym zadaniem. Trzeba pamiętać o wielu zawiłościach przepisów podatkowych, dopełnić wszystkich formalności, jak również pilnować terminów i przede wszystkim wyliczeń. Prowadząc działalność wspólnie z małżonkiem możemy rozłożyć obowiązki na obydwie osoby, ale to i tak w pewnym momencie staje się przed decyzją, czy zatrudnić pracownika i samemu zająć się rozliczeniami, poświęcając na to wiele cennego czasu, czy też oddelegować księgowość do biura rachunkowego lub samodzielnej księgowej.

Bez wątpienia przedsiębiorcy szukają możliwości, aby pozyskać czas i zmniejszyć też ryzyko błędów wynikających z niewiedzy lub niewielkiego doświadczenia w prowadzeniu księgowości. W tym aspekcie biuro rachunkowe może wyciągnąć do nas pomocną dłoń. To na ich barkach będzie ciążyć obowiązek rozliczenia przedsiębiorcy, pilnowanie ważnych terminów, jak również rzetelność podczas dokonywania wyliczeń i optymalizacji podatkowych.

Małżonkowie nie zawsze decydują się na oddelegowanie księgowości na zewnątrz. Patrząc jednak na korzyści jakie mogliby uzyskać decydując się na taki krok, jest to jedyne słuszne postępowanie – zatrudnienie profesjonalnego biura rachunkowego. Korzyści ze współpracy jest wiele, to przede wszystkim rzetelność podczas rozliczeń i pilnowanie terminów, ale to nie wszystko. Biura księgowe oferują usługi doradcze, które mogą pomóc firmie rozwinąć skrzydła. Mogą pozwolić wygenerować cenne oszczędności, które zostaną spożytkowane na rozbudowę firmy, stworzenie nowych miejsc pracy, czy też unowocześnienie przedsiębiorstwa. Powstaje jednak pytanie jak wybrać biuro księgowe, na jakie elementy zwrócić uwagę podczas dokonywania oceny otrzymanych ofert. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na część pytań, jeśli nie znalazłeś interesującej odpowiedzi skomentuj artykuł lub sam uzupełnij go, z góry dziękujemy!

koncentracja businesswoman

Kompetencje

Kompetencje to chyba najważniejszy temat wśród wszystkich wymienionych. Bez kompetencji firma nie istnieje, szczególnie taka jak biuro księgowe. Księgowy to człowiek nie tylko biegły w rachunkowości, musi on także być na bieżąco w aktualnych przepisach, znać ciekawostki i możliwości optymalizacji podatkowej, ale wie także, gdzie istnieje możliwość zoptymalizowania podatków, ale w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Mając na głowie tak ogromne zmiany w przepisach i wiele obowiązków nakładanych na przedsiębiorcę, w związku z pełnioną działalnością, to zatrudnienie biura rachunkowego jest wręcz niezbędne, aby nie utonąć w gąszczu przepisów i procedur, które niejednokrotnie są hamulcem rozwoju wielu polskich firm. Jeśli pracownicy biura posiadają jakieś certyfikaty lub wyróżnienia, może to świadczyć, że ich kompetencje są na wysokim poziomie.

Doświadczenie

Nie bez znaczenia jest także doświadczenie. Kompetencje plus doświadczenie to niemalże gwarancja dobrze wykonanej pracy. Przed podjęciem współpracy z biurem rachunkowym dobrze jest zapytać o posiadane doświadczenie i referencje od byłych lub obecnych klientów. Jeżeli firma na stronie wskazuje referencje od klientów, można do nich przedzwonić lub napisać z prośbą o informację o satysfakcji ze współpracy. Część dostępnych w sieci opinii może być fałszywa lub od podstawionych osób, dlatego dobrze jest fizycznie sprawdzić, czy dane biuro księgowe nie wprowadza w błąd na swojej stronie internetowej publikując opinie, które pochodzą od zmyślonych kontrahentów lub nieistniejących osób. Jeśli zweryfikujemy opinie i potwierdzi się, że mamy do czynienia z profesjonalnym biurem księgowym, to pewnie możemy dać plus i szansę na współpracę.