Zbliżając się do okresu rozliczeniowego większość z Państwa będzie miała również szansę wesprzeć osobę chorą przekazując swój 1% podatku. Wybierając mnie z pośród wielu tysięcy możliwości będzie mi bardzo miło z tego powodu. Zbiórkę 1% mogę prowadzić dzięki uprzejmości fundacji Avalon gdzie jestem podopiecznym o przypisanym identyfikatorze KONIEW 4907. Fundacja Avalon jest Organizacją Pożytku Publicznego zarejestrowaną w Krajowym Rejestrze Sądowym (w skrócie KRS) i ma swój numer 0000270809.
Wspierając moją zbiórkę w formie akcji przekaż 1% podatku to dla mnie duża motywacja do dalszego działania. Przekazując jeden procent podatku nie tracisz nic finansowo, to część podatku który ma trafić do skarbu państwa i ta część to właśnie 1% którym możesz samemu zarządzać i go przekazać na konkretny, wybrany cel.
Gdzie wpisać w formularzu PIT wpisać dane na które ma trafić 1%?
Wspierając mnie musisz znać koniecznie dane które należy wpisać do formularza PIT, są to:
- KRS: 0000270809 (numer fundacji Avalon)
- cel szczegółowy: Koniew 4907 (mój identyfikator na który trafiają przekazywane środki)
Następnie te dane wystarczy wpisać w formularzu PIT w odpowiednie rubryki, różne formularze PIT posiadają te rubryki w innych miejscach poniżej numery rubryk które należy uzupełnić:
- PIT-28 / uzupełniamy pola 175, 176, 177
- PIT-36 / uzupełniamy pola 472, 473, 474
- PIT-36L / uzupełniamy pola 163, 164, 165
- PIT-37 / uzupełniamy pola 132, 133, 134
- PIT-38 / uzupełniamy pola 62, 63, 64
- PIT-OP / uzupełniamy pola 9, 10 ( druk PIT-OP wypełniają emeryci i renciści)
- PIT-39 / uzupełniamy pola 48, 49, 50
Jak widać na załączonym obrazku czynność przekazania 1% procenta podatku jest bardzo prosta, w odpowiednim formularzu PIT wypełniamy konkretne trzy (lub dwie w PIT-OP) stworzone w tym celu rubryki. Uzupełniając te dane stajesz się darczyńcą i pomagasz chorobie chorej która tego potrzebuje. Zaznaczenie rubryki „wyrażam zgodę” na przekazanie danych nie ma w obecnym czasie zastosowania gdyż przez obowiązujące od 2019 przepisy RODO wszystkie dane przekazującego są ukryte.
Metody wypełniania formularzy PIT
Przekazanie 1% podatku to czynność wykonywana jako dodatek do rozliczenia własnych podatków a te można wypełnić kilkoma metodami, dla przykładu:
- Metoda tradycyjna , należy wypełnić wszystkie dane ręcznie oraz dostarczyć formularz do odpowiedniego Urzędu Skarbowego
- Akceptując propozycję Ministerstwa Finansów na przygotowanym rozliczeniu online na stronie podatki.gov.pl – tu należy pamiętać o uzupełnieniu pola KRS i cel szczegółowy
- Wchodząc na moją stronę https://www.miopatia.pl/1procent.php tu zawsze jest aktualny link do bezpiecznej aplikacji e-PITy która już sama uzupełni wszystkie moje dane a Tobie podpowie jak go wypełnić.
Jak długo trwa procedura przekazania 1% podatku?
Sam okres rozliczeń trwa od 15 lutego do końca kwietnia. W tym czasie podatnicy mogą się rozliczać i przy okazji pomagać wskazując moje dane. Po tym czasie jeszcze przez miesiąc można składać korekty do złożonych zeznań. Następnie zgromadzone dane od milionów Polaków przetwarza Urząd Skarbowy przekazując je do odpowiednich Fundacji wskazanych w formularzach PIT. Gdy już fundacje otrzymają wszystkie środki przekazane przez darczyńców mają muszą je rozdysponować dla konkretnych podopiecznych wskazanych w polu „cel szczegółowy”. Zazwyczaj środki trafiają do mnie w październiku i od tej pory mogę nimi dysponować.
Na co zbierane są środki przekazywane w ramach akcji przekaż 1% podatku?
Akcja ma na celu wesprzeć mnie w finansowaniu leczenia objawowego mojej choroby. Nazywam się Tomasz i choruję na Zanik Mięśni, choroba jest uwarunkowana genetycznie co wiąże się z brakiem możliwości przyczyny choroby. Mięśnie powoli zanikają powodują problemy z poruszaniem się, spowolnić postępy choroby można po przez odpowiednią suplementację wysokojakościowych specyfików oraz zażywanie witamin w dużych dawkach odpowiednich dla mojego przypadku. Podstawą do powstrzymania postępu choroby to obowiązkowo rehabilitacja neurologiczna. Dla własnego spokoju uczęszczam również na terapię którą oferuje medycyna wschodnia. Miopatia Mitochondrialna która towarzyszy mi od urodzenia to odmiana o nazwie pochodzącej od uszkodzonego genu – choroba POLG.
Zapraszam do dołączenia do grupy moich wspierających, więcej informacji zawsze na:
- miopatia.pl
- facebook.com/Miopatia.Mitochondrialna