pokój a sofą

Sofa nierozkładana jako niezbędny element mieszkania nowożeńców

Bez wątpienia salon jest najważniejszą częścią całego mieszkania. Pokój dzienny jest miejscem najbardziej reprezentacyjnym, w którym przebywają wszyscy członkowie rodziny i zaproszeni goście. Ważne jest odpowiednie rozplanowanie i umeblowanie całego salonu tak, by całość wystroju pomieszczenia była spójna, jednak najważniejszym elementem wyposażenia pokoju dziennego jest wygodny mebel, na którym można będzie spędzać, długie, leniwe popołudnia.

Sofa – to na niej właśnie można oglądać telewizję, plotkować z zaproszonymi gośćmi, relaksować się podczas czytania książek, a nawet ucinać sobie krótkie drzemki. Jest to mebel, który będzie służyć nam podczas wielu czynności. Wybierając sofę w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jej wygląd, ważny jest jej kolor, materiał obicia, kształt. Po prostu musimy wybrać taką, która nam się podoba. Model sofy, która nas interesuje powinien być wygodny tak, by użytkowanie jej było komfortowe. Najlepiej jest zdecydować się na zakup w sklepie stacjonarnym, ponieważ można wtedy przetestować mebel, usiąść  i przekonać się czy na pewno jest wygody, czy oparcie jest odpowiednio wyprofilowane, a siedzisko jest na odpowiedniej wysokości i łatwo można będzie z niego wstać.

Oceniając jakość sofy, powinniśmy bardziej zagłębić się w temat jej budowy. To co w największym stopniu świadczy o jej jakości, ukryte jest we wnętrzu. Komponenty, które zostały użyte do wyprodukowania mebla, znacząco wpływają na jego wygodę i komfort użytkowania, a także na jakość i trwałość. Odpowiednie komponenty, z których jest wyprodukowana sofa nierozkładana mogą zagwarantować, że mebel posłuży nam przez wiele lat, a mogą też spowodować, że przetrwa zaledwie kilka miesięcy, jeśli jakość wykonania jest słaba.

relaks na sofie

O trwałości, jakości i odczuwaniu komfortu decydują trzy warstwy: stelaż, system wspierający oparcie i siedzisko oraz wypełnienie. Stelaż jest najważniejszą częścią mebla, ponieważ stanowi jego szkielet. Im jest bardziej solidny, tym lepiej. Stelaż wykonuje się drewna, wykonany z buku zagwarantuje największą stabilność i oczywiście trwałość przez długi czas. Kolejną ważną warstwą mebla są elementy podtrzymujące siedzisko i oparcie. Ich zadaniem jest zapobieganie zapadaniu się sofy, a w konsekwencji wpływa to na jej wygodę. W najsłabszej jakości modelach stosowane są płyty pilśniowe lub wiórowe. Takie siedzisko będzie twarde i nie przyjemne w użytkowaniu. W modelach mebli wysokiej jakości stosowane są materiały elastyczne, czyli pasy tapicerskie lub sprężyny faliste, dzięki tym elementom siedzisko jest elastyczne, miękkie i bardzo wygodne. Ostatnią warstwą jest wypełnienie siedzisk i oparć, rozwiązań dotyczących wypełnienia jest wiele, każde z nich ma swoje charakterystyczne cechy, które świadczą o odczuwaniu komfortu. Materiałami, którymi wypełnia się siedziska i oparcia są różnego rodzaju pianki.

W tych najtańszych modelach stosuje się pianki poliuretanowe. Nie jest to dobrej jakości wypełnienie, ponieważ taka pianka po jakimś czasie utlenia się i mechanicznie wygniata. W modelach sof o wyższej jakości stosowana jest pianka wysokoelastyczna, charakteryzuje się odpornością na ugniatanie, a więc nie odkształca się. Siedzisko wypełnione pianką wysokoelastyczną dopasowuje się do ułożenia ciała, zapewniając wysoki komfort użytkowania. Wybierając sofę do salonu powinniśmy wybrać taką o najlepszej jakości, na wygodnej nierozkładanej sofie miło jest spędzić wolne popołudnie, zrelaksować się i odpocząć po ciężkim dniu.